דף הבית >> הלכה יומית >> עצות כשרות לטיולים
חופשת הקיץ בפתח...
המוני בית ישראל פוקדים את אתרי הקניות, הבילויים והנופש בכל רחבי הארץ. ההרבנות הראשית לישראל מציגה אוסף עצות, שהמקפיד לקיימן בעז"ה לא ייכשל באכילת מאכלות אסורים:
 1. בהגיעכם לבית עסק המוצג ככשר יש לדרוש לראות תעודת הכשר מקורית. אין להסתמך בשום אופן על תעודות הכשר מצולמות!
 2. יש לוודא כי שם הרבנות המקומית המופיע על גבי תעודת ההכשר שייך לאזור בו אתם נמצאים.
 3. יש לוודא כי על תעודת ההכשר מופיע תאריך המעיד כי היא בתוקף.
 4. יש לוודא כי שם בית העסק וכתובתו, כפי המופיע בתעודת ההכשר, אכן מתאים לנתונים בשטח ולא שייכים לעסק אחר.
 5. רצוי להתעניין היכן המשגיח. אם איננו, ניתן להשיגו טלפונית במספר המופיע על תעודת הכשרות, או לבקש מבעל העסק את מס' הנייד שלו ע"מ להחליף עמו מס' מילים ולהתרשם ממצב הכשרות במקום.
 6. אין להיכנס לבית עסק המציג תעודת המעידה על השגחה במקום וכדומה, ללא שוידאתם תחילה הימצאותה של תעודת הכשר מטעם הרבנות המקומית המוסמכת.
 7. אין להסתפק בהבטחותיו של בעל עסק ללא השגחה המציג את עצמו ככשר בכתב או בע"פ תוך טענה כי בשל פתיחה בשבת אין לו תעודת הכשר.
 8. כמו"כ אין לקבל טענה שהתעודה אינה בנמצא כי "המשגיח עוד לא הספיק להביא אותה מהמועצה הדתית..." - פשוט לעזוב את המקום לאלתר!
 9. אין לסמוך על כשרותם של מאכלים הנמכרים בקיוסקים ללא השגחה,באריזה מאולתרת, הנושאים מדבקות בעלות ציוני כשרות בלבד ללא שם היצרן ופרטים מזהים אחרים.
 10. לנופשים בצימרים וחדרי אירוח השונים כדאי לבדוק ולוודא מעבר לנושא הכשרותי: האם במקום קיימים הסדרים לעניין שמירת השבת כגון קיומו של עירוב תקין, השגחה בשבת, עין אלקטרונית בפתיחת וסגירה של דלתות, הפעלת מזגן באופן אוטומטי ע"י פתיחת דלת או חלון, עין אלקטרונית בשירותים, ברזי מים אלקטרוניים, מעלית שבת המאושרת ע"י גוף או מכון ידוע וכד'.
 11. חשוב לדעת כי קיימים צימרים ללא השגחת רבנות המציעים ארוחות כשרות לנופשים. ייתכן שחלק מהם מבשלים את המאכלים בכליהם ובמטבחם הפרטי וחלקם מזמינים מנות סגורות מחברות קייטרינג מושגחות. מומלץ לבדוק נושא זה טרם הזמנת מקום.    
 12. על נופשים המזמינם חופשה לשבת בבתי מלון לוודא בעת ההזמנה כי העסקה כוללת פינוי חדרים במוצאי השבת.
 13. במידה וראיתם ליקוי כשרות בבית עסק מושגח העשוי להכשיל את הציבור, יש לדווח למחלקת הכשרות של אותה עיר כפי הנתונים המופיעים ע"ג תעודת ההכשר. במקרה של חשד להונאה בכשרות ניתן לפנות למוקד היחידה הארצית לאכיפת חוק איסור הונאה בכשרות בפקס': 02-5313169 או לחלופין לכתובת מייל: achifa1@rabbinate.gov.il   ואנו נשתדל לטפל בתלונה בהקדם.
 
 
 
המידע מוגש כשירות לציבור על ידי אגף הכשרות הארצי,  הרבנות הראשית לישראל
 
 
 
 

נבנה ע"י מערכת בניית אתרים של yeshiva.org.il                      שאל את הרב | לוח שנה | כניסת שבת  |  יציאת שבת