דף הבית >> שיעורים >> מאמרים >> הרב אילן צפורי >> גיבורים ביד חלשים
"גיבורים ביד חלשים"
 
-         אני לא מבין למה בחנוכה אנו מודים לקדוש-ברוך-הוא בתפילה בנוסח "ועל הניסים ועל הפורקן וכו' ועל המלחמות שעשית לאבותינו וכו' מסרת גיבורים ביד חלשים ורבים ביד מעטים וכו'". וכי המכבים הם החלשים והיוונים הם הגיבורים!?
-         תראה, תמיד חושבים שגיבור זה אחד מהסוג של רמבו עם שרירים גדולים ורצח בעיניים אבל לא עליו נאמר שאין השכינה שורה אלא על חכם גיבור וכו'. היוונים היו גיבורים רמבואים כאלה, אבל זה לא הגיבור האמיתי.
-         אז מה זה גיבור?
-         הגבורה זו היכולת להתגבר על כל המפריעים על מנת להוציא אל הפועל את הטוב האלוקי בעולם, באדם, בכל היש.
-         זו הגדרה מעניינת, ובאמת זה לא בדיוק רמבו.
-         אתה מבין, הגבורה לא מתבטאת רק ביכולות הביצועיות בתנאי שטח, וגודל השרירים, אלא היא הרבה יותר רחבה. היא מתחילה בגבורה פנימית נפשית של התגברות על כל הכיעור העומד להחריב את הטוב הפנימי. זוהי התגברות על היצרים המנסים לגרור את האדם מחוצה למעמדו "כצלם אלוקים".
-         פירוש!
-         בקיצור, שליטה על רצונות נמוכים וגסים, ועל זה אמרו חז"ל "איזהו גיבור, הכובש את יצרו". זו תחילת הגבורה. בן אדם שיודע לתת לטוב הפנימי שלו לנצח. הוא מסתובב ברחוב או נמצא בכל מקום ולא נותן ליצריו להנמיך אותו. הוא שולט, מתגבר כארי, נלחם למען הצלם האלוקי והטוב הנפשי שלו. זו תחילת הגבורה. הוא לא נואף, לא גוזל, לא פוגע באף אחד.
-         אם זו תחילת הגבורה, מה ההמשך שלה?
-         ההמשך של הגבורה זו היכולת להוציא אל הפועל את הרצונות האלוקיים במציאות. זה יכול להיות להקים ארגון צדקה, להקים ישיבה, ללכת לתרום למדינה בצבא או בשאר המפעלים החיוניים בקיצור להתמסר להתגברות על המכשולים שמפריעים לטוב האלוקי להופיע. זה כולל את כל מה שאנו עושים כדי שהערכים הישראליים של נשמתנו יופיעו במלוא עוזה בחיים. זה מגיע גם לגבורה הלוחמנית מול אויב לכבוש את הארץ שלנו ועזרת ישראל מיד צר.
-         לפי דבריך הגבורה זה מושג רחב מאוד
-         נכון, הגבורה היא המידה היסודית שעל פיה החסד יכול להופיע במציאות, וגם לפי הקבלה, ללא גבורה לא יכול החסד להשפיע את אורו במציאות.
-         מה הכוונה?
-         תראה, אני לא מבין בקבלה, אבל ראיתי באיזה ספר שמידת הגבורה של הקדוש-ברוך-הוא היא זאת שמאפשרת לחסד שלו לפעול.
-         איך?
-         לפעמים כדי לתת צריך לצמצם, והנתינה ממש תלויה ביכולת לקמוץ ולהחליש. אם אתה רוצה למלא כוס מים אתה לא יכול לפתוח את הזרנוק של מכבי האש לכיוון הכוס. אתה מבין צריך למצוא צינורות קטנים יותר, לצמצם את הנפח
-         ומה הנמשל?
-         הגבורה של הקדוש-ברוך-הוא זה כאשר הוא מצמצם את הטוב האינסופי שלו כדי שמשהו יגיע ויחיה את העולם ומלואו. יש שאמרו שהוא כביכול מתגבר על יצרו להיטיב, כדי שהטוב יוכל להגיע לבריאה. ומתוך כך המציאות בה אנו חיים מלאה קשיים אבל זהו עבורנו הטוב שבה היכולת להתגבר להתעלות, ולהשיג בעמל את היושר והצדק. זה הכיף שבאתגר.
-         לפי כל מה שאמרת, הגבורה זה תמיד הכוח שמאפשר לטוב לפעול במציאות.
-         משהו כזה. זה לקיחת האחריות על המציאות על מנת להנחיל בה את הטוב. לפעמים על ידי כבישת הכוחות הרעים ולפעמים על ידי כבישת הכוחות הטובים, כמו ברחמים, כפי שנאמר: "כל שנעשה רחמן על האכזרים לסוף נעשה אכזר על הרחמנים". צריך לפעמים להתגבר על הרחמים.
בקיצור, הגיבור זה האדם שאיננו נרתע ומתגבר על כל המכשולים על מנת להיטיב עם הסובב אותו ועם העולם כולו. המכבים היו הגיבורים האמיתיים. הם היו "חלשים" במובן הכוח הצבאי והאימון והמוכשרות לקרב, אבל משום שהם היו הגיבורים האמיתיים הם נצחו במלחמתם.

נבנה ע"י מערכת בניית אתרים של yeshiva.org.il                      שאל את הרב | לוח שנה | כניסת שבת  |  יציאת שבת