דף הבית >> חלון למרכזים >> חלון לרחביה
בית המדרש "תורה אחרי צבא" ברחביה, ירושלים!
 
 הכל התחיל לפני שש שנים, כרמי"ם במכינות קדם צבאיות זיהינו מצוקה אצל בוגרינו שסיימו את השירות הצבאי שלהם. חלקם חיפשו מקום למלא את המצברים, אך לא מצאו מקום מתאים. הם חיפשו מקום שתהיה בו אווירה חמה, שתהיה תחושת שייכות. הם חיפשו מקום שיתייחס ל"מקום בו הם נמצאים כעת", שיעזור בהכוונה בנקודות צומת מרכזיות בחיים. מקום שידבר אליהם בגובה העיניים, אך יביא תורה ממקום גבוה. מקום בו הם יוכלו לדון עם חבר'ה "בראש שלהם" בדברים ברומו של עולם, אך גם בבעיות הקטנות של החיים.
עדיין לא היו בתי מדרש כאלה ורעיון להקים בית מדרש עצמאי לבוגרי צבא נראה כהזוי, זכינו ובית הכנסת "יד תמר" בלב רחביה הסכים לייסד בתוכו מראשוני בתי המדרש "תורה אחרי צבא". 
בתחילת הדרך היו אלו בעיקר בוגרינו משכבר הימים, אך עם הזמן השותפים בבית המדרש נמנים על קשת רחבה של מקומות עבודה ולימודים בירושלים כגון: "מעלה", "האוניברסיטה העברית", "מכון לב" ו"המכללה הטכנולוגית". וישנם שעובדים במגוון של עבודות, ובמקביל לומדים בבית המדרש של תורה אחרי צבא. המכנה המשותף של כולם שבצד עבודתם או לימודם האקדמאים, הם מחפשים גם ללמוד תורה, באווירה הייחודית שנוצרה אצלנו.
הלימוד היה לאורך השנים בערבים או בבקרים, לפי הזמן הפנוי שלהם ושלנו. לומדים תנ"ך, אמונה, חסידות, וגמרא אליבא דהלכתא.
מידי פעם הובאו מרצים אורחים, שבתות סיום ומסיבות לציון חגים שונים.
מספר השותפים לאורך השנים נע בין 15 בחודשי השיא לבין 3-5 בחודשי השפל. גיל התלמידים דינמי, ויתכן שנתפצל לפי גילאים במידה והמספר יצדיק זאת.
אנחנו מאוד נהנים ללמוד תורה המלווה את החיים, ומתייחסת לתהיות ומצוקות העולות מהם. זו תורה חיה במלא מובן המילה. ונשמח להצטרפות חברים נוספים לשורות בית המדרש.
 

נבנה ע"י מערכת בניית אתרים של yeshiva.org.il                      שאל את הרב | לוח שנה | כניסת שבת  |  יציאת שבת