דף הבית >> חלון למרכזים >> חלון רעננה
 
תורה אחרי צבא מעמיקה שורשים ברעננה...
הכל התחיל כאשר חבר אחד ואני החלטנו להיפגש מידי ערב שבת לאחר הסעודה כדי ללמוד על פרשת השבוע. הלימוד התנהל באופן שכל מי שיכל והיה מעוניין העביר רעיון קצר על פרשת שבוע. העסק נהפך לקבוצה קטנה של חברים מהתיכון, אך די מהר התחילה להתפשט השמועה בכל קצות העיר וחברים נוספים בני גילנו הצטרפו (גם בנות הצטרפו לשיעור הזה). בשביל רבים מאיתנו, השיעור ביום שישי נתן את הכח (הרוחני) למשך השבוע. היום ב"ה, שבע שנים אחרי, השיעור עדיין מתקיים! דור חדש נכנס לשיעור וגם רב קבוע, הרב עופר שרעבי.
אנחנו מארגנים גם שבתות גיבוש ומידי תקופה יוצאים לטיול בארצנו הקדושה. בפעם הראשונה היינו בירושלים. הרב ערך לנו סיור ברובע היהודי ובעיר העתיקה ואת תפילות השבת עשינו בכותל. האוירה הייתה מדהימה, כולם כל כך נהנו עד שלאחר זמן קצר החלטנו לנסוע שוב והפעם רבים כבר רצו להגיע. אנחנו כבר מתכננים את הטיול הבא ובקרוב נצא לשבת בצפת.
באותה תקופה למדתי בבית המדרש של תורה אחרי צבא בתל אביב, בזמני הפנוי, בין שעות הלימודים האקדמאים, ומשם ספגתי את רוח "תורה בחיי המעשה"... אין ספק שמשם נתעורר אצלי הרצון להוסיף עוד שיעורי תורה... ואכן, בשנתיים האחרונות הוספנו שיעור גמרא ביום שבת ובו אנו לומדים מסכת שבת עם הרב. אך גם זה בע"ה לא הספיק וחלק מהחבר'ה, שגם לא למדו בישיבת הסדר או מכינה, רצו לימוד מעמיק יותר. רצינו לימוד שיטתי ובונה כזה שיאפשר לנו לדעת את יסודות התורה ואת השתלשלות ההלכה מהמשנה ועד השולחן ערוך, ממש כמו בישיבה. הרב הציע ללמד אותנו (למרות שבשבילו זה כרוך בלא מעט מאמץ) אך הדגיש שלימוד שכזה דורש עמל, כי רק ככה התורה נקנית. ידענו שלגרום לחבר'ה שלומדים ו/או עובדים להתחייב ללימוד שכזה ועוד פעמיים בשבוע זה לא פשוט, אך בכל זאת החלטנו לעלות את הרעיון להצבעה בקרב החברים. ב"ה שמחנו לגלות שיש היענות, ומשם כל מה שהיה צריך זה רק לוגיסטיקה - איפה יתקיים השיעור ומתי. התחלנו בחיפוש וב"ה ראינו 'סייעתא דשמיא', תוך זמן קצר מאד מצאנו מקום שהכי דומה ללימוד בישיבה. הרב חיים רטיג, ראש ישיבת ההסדר 'בינות' ברעננה, שמח על היוזמה והסכים לנדב את בית המדרש של הישיבה למטרה זו.
אז מה מיוחד אצלנו? – חבר'ה צעירים ורב צעיר אשר מנחה את הקבוצה בשפה פשוטה,  בעזרת דפי עזר עם מראה מקומות וגם נמצא לצורך מענה על שאלות. מה שמבטיח לימוד מהנה והקניית יסודות אשר יאפשרו פיתוח כלים ללימוד עצמי בצורה מעמיקה.
הלימוד מתקיים פעמיים בשבוע, בימי ראשון וחמישי מהשעה 21:00-23:00 ומתאים לכל הרמות. כל אחד מוצא את החברותא שמתאימה לו או בא עם חבר. ניתן גם להצטרף לשיעורים אחרים (לא גמרא) המועברים בישיבה ומיועדים לציבור הרחב.
אנחנו מקווים שהיוזמה תתפשט בעוד מקומות, שחבר'ה צעירים ירימו את הכפפה בכוחות עצמם ויארגנו שיעורים שמתאימים להם. ולפעמים מספיקה החלטה של כמה חברים ומשם הכל רץ, בע"ה כמובן. הבניין הגשמי הוא חשוב אך אסור לנו להזניח את התורה, במיוחד לא בשנים האלו שעוד כוחנו במותנינו. שיהיה בהצלחה!

 

 

נבנה ע"י מערכת בניית אתרים של yeshiva.org.il                      שאל את הרב | לוח שנה | כניסת שבת  |  יציאת שבת