דף הבית >> פנאי >> כללי הזהירות בטיולים
כללי זהירות בטיולים
קבעתם יום ותאריך? זכרו כי נתון הוא לשינויים.
יום קודם בדקו את תחזית מזג האוויר, אם מדובר ביום חם מעל 40 מעלות, אין לבצע את המסלול גם אם יש ברשותכם כמות מים מתאימה! חובה להתעדכן!
טרם היציאה חשוב ליידע את בני המשפחה, אתם מסוגלים ליהנות בידיעה שהוריכם מודאגים מאד? עדכנו אותם בנקודת המוצא, שם מקום, תחילת המסלול וסיומו. יש לדייק במיקום כדי לא לגרום להטעיה במקרה של חילוץ.
חשוב לזכור כי חילוץ מיותר גורם להוצאות רבות המסתכמות בעשרות עד מאות אלפי דולרים. כאשר החילוץ נובע מרשלנות גרידא אזי מסתכנים המטיילים בתביעה כספית לכיסוי ההוצאות. כבר היו דברים מעולם ושלא נדבר על חילול ה' הנורא.
הצטיידו בטלפון סלולארי, עדיף יותר מרשת אחת כדי לקבל כיסוי מלא בשטח. ודאו כי הסוללה טעונה במלואה. אל תסירו אותה גם כאשר היא התרוקנה, כך יהא ניתן לאתר את מיקומכם במקרה חירום.
עדכנו את קרוביכם בשעה שאתם נכנסים למסלול ועדכנו אותם בשעת סיום משוערת, כך שאם לא תיצרו קשר ידאגו הם לפנות לגורמי ההצלה.
תחבורה: יש להתכונן כיאות לתחבורה ציבורית המובילה עד ליישוב הסמוך ביותר לנקודת המסלול. משם צעדו ברגל או קחו מונית שעלותה תהיה זניחה בחלוקה לכל מטייל ותהיה משתלמת לעומת הסכנה וחילול ה' שבטרמפים אשר נאסרו על ידי גדולי ישראל.
זמנים! עשו לכם לוח זמנים והיצמדו אליו. כך יוכלו לעקוב אחריכם גם מרחוק.
חשוב מאד שלא להיכנס אל מסלול אשר אינכם יודעים בוודאות את זמן הליכתו, כך שלא יקרה שהלכתם מסלול קצר בשעת הבוקר ונחשפתם לשמש המייסרת במקום לעשותו בשעות אחה"צ. כמו כן שלא תיכנסו למסלול ארוך בשעה מאוחרת ותיאלצו לגשש את המשך צעידתו בלילה, להסתכן בנפילה, עקיצה או חיות רעות.
ביגוד: דאגו לנעליים נוחות, "נעלי שבת" עלולות להיקרע בנקל מתנאי הדרך או לגרום להחלקה בשעת טיפוס על סלעים. חבל שיהרסו הן לכם את הטיול והרגל..
חובה! לחבוש מצחיות שמש. שמש קופחת על הראש והפנים מסוכנת מכל. (עדיפות למצחיות בצבע בהיר).
חשוב למרוח קרם הגנה על זרועות הידיים והפנים. הטוב הוא ללכת בשרוולים מלאים למרות החום צריבת וקרינת השמש במסלול הלוהט מסוכנת מאד. שרוולים ארוכים יצילו אתכם גם מעשביה שוטה, קוצים, יתושים ומעופפים עוקצניים.
צעידה במסלול: אל תנסו " קיצורי דרך", לכו במסלול המסומן. רבים הלכו ואיבדו כיוון והדרך "הקצרה" התבררה כארוכה במיוחד.
ישנם מסלולים אשר מפוזרים בהם מוקשים ישנים, דריכה על אחד מהם היא סכנת מוות או קיטוע איברים רח"ל. מצאתם נפל של פגז או דומה לו, אל תתקרבו. הסקרנות עלולה להתפוצץ לכם בפנים.. הזעיקו את כוחות הביטחון ומנעו מאחרים להתקרב.
בשמורות טבע, אם תחרגו מהשביל המסומן אתם מסתכנים בקנס של 700 שקל. אל תאמרו "לא ידעתי" כי אי ידיעת החוק אינה פוטרת מעונש.
מחוץ למסלול שוכנים נחשים ומזיקים אשר לא יקבלו פולש. אתם מסתכנים בהכשה או נשיכה.
מטיילים נוספים מביטים בכם! חילול 
מים ומזון: הצטיידו במים, הרבה מים. כמות מינימאלית לנפש 3 ליטר. במסלול, חשוב לשתות מים טריים ולא קולה. כמות זו מומלצת מבלי להחשיב מיםלנטילת ידיים.
חשוב ללגום מים מידי פעם גם כאשר לא מרגישים צמא, פעמים שבשעת התייבשות חשים אף דחייה ממים, לכך חשוב לשתות לאורך המסלול.
אין למלא מים מנחלים זורמים, מדובר במים שלא עברו בקרת איכות וזורמים לאורך ק"מ רבים אשר בחלקם משתכשכים בני אדם ובעלי חיים. זהירות! עלולים הם להיות מעורים במי ביוב, זחלים ובעלי חיים ארסיים.
מזון, הגוף דורש הרבה יותר מזון בשעת מאמץ. ספקו לו אותו במזון בריא ולא רק בחטיפים.
עזרה ראשונה: הצטיידו בתיק עזרה ראשונה, תיק שכזה ניתן לרכושבסכום זעיר ובו ציוד ראשוני למקרה של פציעה או עקיצה.
רשמו לפניכם את מספרי החירום של כוחות ההצלה באזור הרלוונטי.
חשוב שלא לטייל לבד! מינימום שלושה זאת כדי שבשעת מצוקה ל"ע אחד יישאר לטפל בפצוע והשני ירוץ להזעיק עזרה או לכוון את אנשי ההצלה.
הכירו במגבלות גופכם: אם אינך חש בטוב טרם היציאה למסלול, אל תהיה גיבור לצאת בכל מחיר. זכור שהגוף עלול לקרוס במהלך המסלול והרי שגם אתה תסבול וגם חבריך והטיול ייהפך לבלתי נסבל.
אל תחקו אנשים אחרים גם אם הם נראים מקצוענים ומבינים גדולים.
מתוך פרויקט "ישיחנה" www.c-s.co.il

נבנה ע"י מערכת בניית אתרים של yeshiva.org.il                      שאל את הרב | לוח שנה | כניסת שבת  |  יציאת שבת