דף הבית >> שיעורים >> מאמרים >> הרב אילן צפורי >> מה מסתתר מאחורי פורים
מה מסתתר מאחורי פורים?
 
מה זה "פורים"?
"פורים" זה מלשון "פור" והיא מילה פרסית שפירושה "גורל", כפי שכתוב במגילת אסתר: "בחודש הראשון הוא חודש ניסן בשנת שתים עשרה למלך אחשורוש הפיל פור הוא הגורל, לפני המן וכו'" המן זרק קוביות כדי למצוא את התאריך הטוב ביותר כדי לחסל את כל היהודים.
על פי זה כל ענינו של השם פורים הוא "חג הגורל". אבל למעשה זו האנטיתזה של עם ישראל, עליו נאמר "אין מזל בישראל", כלשון חכמינו. ב"אין מזל בישראל" אין הכוונה שאנחנו מִסכנים ואף פעם לא משחק לנו המזל (לא אמרתי שאין כאלה בינינו). אלא "אין מזל בישראל" הכוונה ששום דבר לא מִקרי בישראל והכל קורה תחת השגחתו של מלך מלכי המלכים, הקדוש ברוך הוא. אין גורל בישראל, אלא יש אלוקים שמנהיג אותנו על פי רצונו. עכשיו תשאלו איך זה מסתדר עם מה שאמרנו קודם, הרי אמרנו שפורים נראה כחג הגורל!?
אלא העניין יותר מורכב. מגילת אסתר היא אחד מעשרים וארבעת הספרים של התנ"ך, אך זהו הספר היחיד שלא מופיע בו בכלל השם "אלוקים" ואף לא מוזכר בו האלוקים. ובאמת שאלו איך הכניסו בכלל ספר זה לתנ"ך! מכאן נבין שאסתר מרמזת על לשון "הסתר" (מלשון להסתתר) ומגילה מרמזת על לשון "גילוי" - "מגילת אסתר" היינו הגילוי של מי שמסתתר. ומי מסתתר שם? פשוט הקדוש ברוך הוא מסתתר בסיפור הזה. והסתתרות זאת היא למעשה ההסתתרות של האלוקים בחיינו אנו גם - הקדוש ברוך הוא מסתתר מאחורי המהלכים הטבעיים שבתוך חיינו. הכל נראה טבעי, פרי הגורל, אך באה המגילה ללמדנו שמאחורי ההסתתרות הזאת עומדת היד המכוונת את ההיסטוריה. ולכן לא נכתב במגילה כלל שמו של הקדוש ברוך הוא. לפעמים נראה שהיד הזאת נרדמה, אך בסך הכל אלפי שנים משהו מחזיק אותנו. כל היהודים ניצלו שם בשושן הבירה משום שבמקרה נדדה שנת המלך אחשורוש בלילה ההוא, במקרה המלך ביקש לקרא את ספר הזיכרונות בו נכתב סיפורו של מרדכי (תסתכלו במגילה), שבמקרה הוא שמע על שני משרתי המלך הזוממים להורגו (וכך הציל את המלך), במקרה בדיוק הגיע המן באותה שעה לחצר המלך וכו' כו' - הכל במקרה. אבל מאחורי המקרה מסתתר מי שמנהיג את ההיסטוריה. זה המסר המרכזי של מגילת אסתר - שלא נהיה כפויי טובה. שנדע לזהות את היד האלוקית שמאחורי המקרים שנראים כפרי הגורל. לא במקרה ניצלו היהודים שם בשושן הבירה - אף שהכל נראה טבעי ופרי המזל.
צריך להסתכל קצת יותר פנימה: ההיסטוריון יאמר שהגרמנים במלחמת העולם השניה לא הצליחו לכבוש את ארץ ישראל בגלל הנחישות של מונטגומרי, התושיה של פטון וחוסר הדלק של רומל... הכל נכון, אך במבט הפנימי נאמר שהרצון האלוקי לשמור על הישוב בארץ ישראל הוא זה שנתן למונטגומרי נחישות, לפטון תושיה וגם מנע מרומל את אספקת הדלק! צריך לדעת להתבונן בחיים ולחפש את היד המכוונת, המסתתרת. זהו המסר של פורים. ועל כן אנו מתחפשים - כדי להראות שבעולם יש צד חיצוני, אך יש גם צד פנימי והוא דווקא המשמעותי והחשוב.
פורים שמח.

נבנה ע"י מערכת בניית אתרים של yeshiva.org.il                      שאל את הרב | לוח שנה | כניסת שבת  |  יציאת שבת