דף הבית >> שיעורים >> עיון תפילה - הרב שרקי >> מלאכת יצירת החוברת

מלאכת יצירת החוברת

שיעורי הרב שרקי שוכתבו על ידי אברהם אריה הכהן יואלי. את קובץ השכתוב קבלנו, וממנו לקחנו את החומר על מנת לערוך מאמרים במדור "עיון תפילה" של העלון "דרך אמונה". מאמרים אלו  הוגהו על ידי הרב שרקי בעצמו לפני שפורסמו. הרב שרקי גם הוסיף לכתוב את הנושאים על פי סדר התפילה שהיו חסרים בשכתוב המקורי.

החוברת נוצרה משיבוץ כל המאמרים שפורסמו בעלונים, אל תוך נוסחי התפילה (ספרדי, אשכנזי, ספרד), מלאכה שנעשתה על ידי אורי פרידמן, שגם ערך את החוברת.

תודתנו המיוחדת נתונה לאברהם אריה יואלי שעשה את עיקר מלאכת הקודש, וכפי שכתב החזון איש "ורב התהילה להפותח הראשון [כי הראשונים] ברוחב לבבם, ובגודל כשרונם פתחו דלתות שערי חכמה, לא כן האחרונים שנכנסו לשערים פתוחים" (ספר אמונה ובטחון).

 

 

הקדמת המשכתב:

 החוברת הנה שכתוב שיחות, שנאמרו ע"י הרב אורי שרקי שליט"א בערוץ 7 (בשנים תשנ"ו-נ"ז). ההקלטות נמסרו לי ע"י כבוד הרב, והשכתוב נעשה בהסכמתו, כדי לזכות את הרבים שלא זכו לשמוע את השיחות בשעתם, וגם לאלו אשר נבצר מהם לקלוט את שידורי ערוץ 7, מסיבות ידועות.

העבודה נעשתה במסגרת "מחויבות אישית", בכתה י' בישיבת "פרחי אהרון קרית שמואל". השתדלתי עד כמה שאפשר להיות צמוד לנאמר, ואף להגיש לקורא משהוא מן האינטונציה (=ההטעמה) של הדברים שנאמרו, זאת ע"י הדגשת המילים. כמן כן טרחתי לציין, עד כמה שידי משגת, מראי מקומות לציטוטים הרבים של הרב ולתרגם את הלעזי"ם. כן ציינתי בראש השיחות הכלליות כותרות שהן לקוחות מתוך השיחות עצמן. לנוחיות הקורא צרפתי בראש כל עמוד את נוסח התפילה (מְנֻקַּד ובנוסח ספרד), למען ירוץ הקורא בו בעת לימוד השיחות. הנני לציין כי סדר השיחות כפי שהן מופיעות בספר הן לא בדיוק כפי ששודרו (השיחות על סדר התפילה וקריאת שמע שודרו לאחר השיחות על תפילת העמידה). השינוי נעשה למען יהיה תואם את הסדר של נוסח התפילה, המופיע בסידורים.

בתודה אברך את מחנך כתתי בכתה י' (תשנ"ח) הרב אורן לש שליט"א, אשר עודד אותי במפעל זה, ואף עיין והתרשם מעבודתי תוך כדי ביצועה. כן אודה, לאבי ר' ניסן יואל נר"ו, על שטרח להגיה בעזרת הקלטות את הדברים ולהשלים את החסר.

אברהם אריה הכהן יואלי

פעה"ק קרית מוצקין ת"ו

‏חשון תשס"א


נבנה ע"י מערכת בניית אתרים של yeshiva.org.il                      שאל את הרב | לוח שנה | כניסת שבת  |  יציאת שבת