דף הבית >> הלכה >> סוכה מתפרקת לטיולים

סוכה מתפרקת לטיולים

שאלהאני עומד לטייל בסוכות, אבל אני מאוד רוצה לקיים את מצוות סוכה. מהי הסוכה הכי קלה שאפשר לבנות?

תשובה: ודאי שמצווה לבנות סוכה גדולה ונאה כדי לקיים את מצוות סוכה בנחת ופאר, וגם לקיים "זה א-לי ואנווהו". אלא שאדם שאין באפשרותו לבנות סוכה גדולה ועם דפנות חזקות ושלמות, ברור שעדיף שיבנה סוכה "מינימלית" ויקיים את המצוה כהלכתה, מאשר שיבטל את המצווה לגמרי. לכן, אם רצונך לצאת לטיול, וקשה לך לקחת איתך סוכה גדולה, אפשר להסתפק בסוכה די קטנה אותה ניתן לפרק ולבנות בקלות בכל מקום שתרצה. ולמרות שיש אוסרים לסתור סוכה בחול המועד, בסוכה כזאת שבנויה מראש על מנת לסותרה ולקחתה למקום אחר, והיא נצרכת, יש להתיר לסותרה בתנאי שחלקי הסוכה ישמרו עד סוף החג, ולא ישתמש בהם לשימושים אחרים, שהרי הם "מוקצה [=מיועדים] למצווה" בכניסת החג. ואם אתה בונה אותה בפעם הראשונה אחרי כניסת החג, בחול המועד, יש להתנות לפני הבנייה שרצונך לסתור את הסוכה בגמר ישיבתך בה, ולהשתמש בחלקיה לדברים אחרים.

בענין המידות של הסוכה, כידוע שיש מחלוקת איך לתרגם את המידות של חז"ל (טפח, אמה וכו') לסנטימטרים. אשתמש במידות של רב חיים נאה, שהם מקובלים על כל הספרדים, וגם על חלק גדול של האשכנזים (וכן הוא מנהג ירושלים), ובודאי שאפשר לסמוך עליהם (עגלתי את המידות למעלה כדי להקל):

שטח הסוכה צריך שיהיה בסוכה לפחות ז' טפחים על ז' טפחים, שזה 58 ס"מ על 58 ס"מ.

גובה הסוכה צריך להיות לפחות י' טפחים, שזה 82 ס"מ.

דפנות הסוכה צריך לבנות שלוש דפנות [=קירות] לסוכה (באמת על פי ההלכה אפשר להסתפק בשתים וחצי, אבל הדינים וגם הבנייה מאוד מסובכים כך, ועדיף ללכת על ג' קירות). מה נחשב ל"דופן"? צריך להיות דבר שיעמוד ברוח רגילה, אבל אינו צריך להיות סגור לגמרי אלא מספיק אם אין בדופן "חורים" או רווחים יותר גדולים מג' טפחים (24 ס"מ). לכן, אפשר להשתמש בקופסת קרטון גדולה וחזקה, במידות שכתבנו (תגזור פתח בצד אחד, ותשאיר שלושת הצדדים האחרים לדפנות. או, אפשר להעמיד ארבע עמודים של אוהל, או מקלות, חזק באדמה, וביניהם, בצורת "חית" לקשור חוטים במאוזן – הראשון בגובה 22 ס"מ בערך [לא יותר מ24 ס"מ!] מעל האדמה, ואז עוד 3 חוטים באותה מרחק (השני בגובה 44 ס"מ, והשלישי בגובה 66 ס"מ, והרביעי בגובה) 82+ ואז יש לך דפנות! עדיף להשתמש בחוט גומי, כדי שיישאר ישר וחזק. ויש אומרים שצריך גם לעשות חוטים במונח כדי שלא יישאר שום חור יותר מג' על ג' טפחים. ואפשר לצאת ידי דעה זו על ידי תליית סדין או מגבת על ידי מקלות כביסה, על כל דופן בנוסף לחוטים. עוד רעיון – שישה כסאות "כתר", תעמידם בצורת "חית" אם הגב כלפי פנים, וכמה חוטים לסגור בין רגלי הכיסאות, ויש לך דפנות הסוכה! הם גבוהים רק קצת יותר מעשר טפחים, לכן יש להיזהר שהסכך יעמוד ישר, ולא ישקע הגג למתחת ל82 ס"מ).

סכך הסוכה- קנה "פרוסה" של סכך לנצח. (אם הוא יותר גדול מהצורך, העודף שיורד לצדדים כשר לעשות איתו דופן).

להעמיד את הסכך- למרות שעדיף להיזהר מלהעמיד את הסכך על דבר שמקבל טומאה, אפשר להקל ולהעמיד את הסכך על ידי קשירתו למסגרת שבניתה, אם זה נצרך כדי שהסכך לא יפול או יעוף ברוח. יש לבנות את הדפנות לגמרי לפני ששמים את הסכך.

תכנס, תשב על הרצפה, ותברך "לישב בסוכה", ותקיים מצות החג! ועוד פעם נזכיר שראוי לבנות סוכה חזקה וגדולה. וגם שבניית סוכה "מינימלית" כמו שכתוב כאן צריכה תשומת לב שכל חלק יעמוד בדרישות ההלכה (מספיק חזק לעמוד ברוח רגילה, שמגיע למידות הנכונות, שאין "חור" הלכתי בדפנות יותר גדולה מג' טפחים וכו'), ולכן לפעמים עדיף לקנות סט של "סוכה לנצח" מתקפלת ולקחת אותה איתך.

חג שמח.

שו"תים נוספים


נבנה ע"י מערכת בניית אתרים של yeshiva.org.il                      שאל את הרב | לוח שנה | כניסת שבת  |  יציאת שבת