דף הבית >> המשך מאמר ראשי

- זה בהחלט לא מה שהוא מתכוון. הוא מתכוון לערך של מצוותיו של אותו אדם שלא תיקן את מידותיו. בהיות המידות הרעות קבועות באדם, הוא נמנע מלקיים את התורה ואת המצוות וגם אם יקיימן, יהיה שלא לשם שמים ובטורח גדול, ועליו נאמר "נזם זהב באף חזיר". אתה מבין, רבי חיים ויטל בשערי קדושה רוצה שנבין שלא די לקיים את המצוות כדי להיות יהודי טוב, אלא חייבים לשאוף לתיקון המידות.
- כן, אבל מהניסיון שלי, וגם זו עובדה, מידות לא מתקנים. כך נולדים וכך נשארים. זהו. כעסן יישאר כעסן, פחדן יישאר פחדן, קמצן ישאר קמצן!
- אתה נשמע מאוד פסימי. זה נכון שקשה לתקן את המידות הרעות, אבל זיכוך המידות בדרך הדעת הוא קודם לזיכוכן בדרך הרגש. זאת אומרת שאפשר להתחיל על ידי לימוד כדי לדעת מה הן המידות הטובות ומה הן המידות הרעות.
- אין לי בעיה ללמוד על המידות הטובות. עברתי כבר על כל הספרים. הבעיה שזה לא משנה בי כלום! אין לי שיטה איך לעשות את השינוי הפנימי בנפש שלי. אני יכול ללמוד מאמרים מאוד משכנעים על אותן המידות שאני רוצה לתקן, אבל זה לא חודר לנפש שלי. ואפילו אם חל שינוי קטן, הוא לא מחזיק לאורך זמן.
- אתה צודק שיש כאן אתגר אדיר. יש כאן צורך לתבונה אדירה של כל אדם כדי למצוא את הדרך בה השכל עם הכרתו הברורה של המידות יצליח לשנות משהו בפנימיות האישיות.
- ולך יש את הסוד של שינוי המידות?
- כן. פשוט יראת השמיים!
- הסבר
- ישנם אנשים המנסים כל מיני שיטות כדי לתקן את המידות, ואולי אף לומדים כל מיני שיטות מתוך הפסיכולוגיה המדעית, ומתוך שאינם מצליחים, כל פעם משנים את הדרכים. הם דומים לאדם, שחפץ ללכת אל עיר אחת ואינו יודע את הדרך. הוא לא מכיר את השבילים המוליכים אליה, לכן הוא "משתומם, פעם אחת ילך דרך אחת ויתעה ויחזור בדרך אחרת וכך בשלישית וכך ברביעית" - ציטוט מספר אורחות צדיקים, עד שיתעייף מאוד.
- נו, על זה אני מדבר.
- יראת השמיים היא המסילה שתביא את האדם לתיקון כל מידותיו.
- איך?
- אם תיקון המידות הוא מתוך יראת השמים, ולא בגלל האגו או המעמד החברתי, אז הוא יצליח באמת... כל איש הרוצה להביא את נפשו לידי מידות טובות, צריך לערב יראת שמים עם כל מידה ומידה, כי יראת השמים היא המחזקת את כל המידות ודומה לחוט שהכניסוהו תוך חורי הפנינים וקשרו קשר להחזיקן.
- מה זה אומר תכל'ס?
- זה אומר ששום מידה רעה לא תתוקן לולי הידיעה שיש הכרח כלפי שמיים לתקן אותה, ושהקדוש-ברוך-הוא בכל רגע מתבונן בך ובוחן אותך ומחכה לראות איך אתה תגיב מול המצב בו הוא מעמיד אותך במבחן.
- אם אני מבין נכון, הידיעה שה' הוא המעמיד אותי בניסיון ומצפה לראות איך אני עומד בו, היא גופא תיתן לי כוח לעמוד בו?
- נכון. זה בדיוק מה שאמרתי אך במילים אחרות... אם אתה כעסן למשל, אז ברגע שנדלקים לך הפיוזים, תחשוב שהקדוש-ברוך-הוא הוא זה שהביא לך את המצב המכעיס הזה, בדיוק כדי שלא תכעס! תחיה עם הידיעה הזו בכל רגע ורגע, ותראה איך כל מידה ניתן לתקן בחסדי הבורא, מתוך יראת ה' ואהבתו.
 
 
(מקורות להרחבת הנושא: ספר שערי קדושה, וספר אורחות צדיקים, על המידות)
 

 

 

נבנה ע"י מערכת בניית אתרים של yeshiva.org.il                      שאל את הרב | לוח שנה | כניסת שבת  |  יציאת שבת