דף הבית >> הלכה >> בת דודה שמתחתנת עם גוי...

בת דודה שמתחתנת עם גוי...

 

שאלה : יש לי בת דודה בחו"ל שגדלה כמעט בלי כל קשר ליהדות. עכשיו היא עומדת להתחתן עם גוי, ואפילו שלחה לנו הזמנה. ברור לי שהיא (וכל משפחתה שם) כל כך רחוקים מתורה ומצוות עד שאין סיכוי שהם יבינו את התוכחה שלנו. אם נתעקש, תהא מחלוקת גדולה במשפחה, והקשר שלנו איתם ייכרת לגמרי. מצד שני, בודאי שלא אלך ל"חתונה" שכזו. שאלתי היא, איך עלי למסור לה את זה, ואיך להתייחס אליה?

תשובה: שאלה מסובכת שאלת (אוי לנו שיש מציאות שכזו)! לכן ברור שבכל מקרה כזה התשובה תלויה בהרבה גורמים, ואני אוכל לענות רק בקווים כללים.

ראשית כל, ברור שאי אפשר לחזק, לעודד, או אפילו להראות סימני הסכמה למעשה כל כך חמור. כמו שכתוב "שאין מחזקין ידי עוברי עבירה" (משנה מסכת שביעית פרק ה, ט). לכן אין לומר לה מזל טוב (ח"ו) או לשלוח מתנה וכדומה. אבל מצד שני, אם זה ברור, כמו שכתבת, שלא שייך להוכיח אותה, ואין שום ספק שהיא לא תקשיב, אך יש לשקול היטב מה כן לומר. הרי יתכן שאתם הקשר היחיד שנשאר לה עם היהדות, ויש להיזהר מאוד שלא לנתקו, שהרי בדור הזה, יחד עם כל ההתבוללות, יש לא מעט מקרים של חוזרים בתשובה. ,כדי לחזור בתשובה צריך איזה מגע עם התורה, ואולי אתם תזכו להיות אותו מגע, (שאם לא אתם, המשפחה, אז מי?). לכן, צריך לזכור כלל אחד, והוא שהבת-דודה אינה אשמה במעשיה, אלא היא כתינוק שנשבה בין הגויים, ובכל מה שאפשר להוסיף לה איזה שהוא קשר עם עם ישראל, זה נחשב לה זכות גדולה. יש לזכור שלמרות שהיא עושה דבר מאוד דרסטי בזה שהיא מתחתנת עם גוי, היא עדיין יהודיה, וכן יהיו ילדיה. מפני זה, עם האיסור לחזק אותה בעבירתה, יש מצוה לחזק אותה בכל הקשור ליהדות. ויש לשקול תגובה שמתעלמת מן האיסור, ורק מחזק את הקשר, כדוגמה "אין לנו יכולת לבוא לחתונה שלך, אבל אנו תמיד מצפים לשמחתך, ומאחלים לך רק ברכות מן השמים". תשובה "פרווה" שכזו לא תגרום למחלוקת, אבל מצד שני היא מאוד אמיתית. בנוסף לזה, יש לעשות את כל מה שביכולתך באמת לקרב ולחזק אותה. אתן כמה דוגמות לדרכים שבהם אפשר לעשות זאת. ראשית, אפשר אחרי החתונה לשלוח מתנה "יהודית", כמו מזוזה או חנוכיה, עבור הבית החדש שלה, עם כרטיס ברכה "עבור ביתך החדש". הרי אין בזה חיזוק האיסור שהיא מתחתנת עם גוי, אלא חיזוק הבית שלה, שיהיה יהדותה נכרת בזאת. אפשר גם להזמין אותה לבקר בארץ. אם בסופו של דבר היא מגיעה עם הגוי, אין מה לעשות, ויש לנהוג בו בדרך ארץ, שהרי אם לא כן לא תצליחו לחבר אותה לעם ישראל בכלל. וגם זה לא נחשב כחיזוק עוברי עבירה, אלא קירוב יהודיה לתורה. ברור שכל זה רק במקרה שאין שום תקוה של הפרדה בינה ובין הגוי, כי היא ממש כל כך רחוקה עד שאין דרך אחרת לקרבה. אבל במקרה שיש אפשרות לעצור את האיסור, או שהתנגדות ברורה וגלויה יציל את שאר הקרובים שחושבים חס וחלילה ללכת בדרך זו של התבוללות, צריך לשקול דרכים אחרות. ובכל מקרה כדאי להתייעץ עם רב שמכיר את המשפחה מקרוב.

שו"תים נוספים


נבנה ע"י מערכת בניית אתרים של yeshiva.org.il                      שאל את הרב | לוח שנה | כניסת שבת  |  יציאת שבת