דף הבית >> שיעורים >> מאמרים >> הרב אילן צפורי >> חנוכה
להתגבר על המכשולים
 
-         תמיד חושבים שגיבור זה אחד מהסוג של רמבו עם שרירים גדולים ורצח בעיניים אבל לא עליו נאמר שאין השכינה שורה אלא על חכם גיבור וכו'.
-         אז מה זה גיבור?
-         כתוב בספר עין איה של הרב קוק שלא די בלהשיג את המגמות העליונות של האידיאלים האלוקיים, אלא אותם אידיאלים מוכרחים להיות מסודרים במציאות על ידי הגבורה המפעלית.
-         עכשיו בעברית
-         במילים אחרות, הגבורה זו היכולת להתגבר על כל המפריעים על מנת להוציא אל הפועל את הטוב האלוקי בעולם, באדם, בכל היש.
-         זו הגדרה מעניינת, ובאמת זה לא בדיוק רמבו.
-         אתה מבין, הגבורה לא מתבטאת רק ביכולות של הצלה על ידי עוז רוח, אלא היא הרבה יותר רחבה. היא מתחילה בגבורה פנימית נפשית של התגברות על כל הכיעור העומד להחריב את הטוב הפנימי. זוהי התגברות על היצרים המנסים לגרור את האדם מחוצה למעמדו "כצלם אלוקים".
-         פירוש!
-         בקיצור, שליטה על רצונות נמוכים וגסים של הנפש הבהמית, ועל זה אמרו חז"ל "איזהו גיבור, הכובש את יצרו". זו תחילת הגבורה. בן אדם שיודע לתת לטוב הפנימי שלו לנצח. הוא מסתובב ברחוב רואה נשים לא צנועות, אבל הוא לא נותן ליצריו להנמיך אותו. הוא שולט, מתגבר כארי, נלחם למען הצלם האלוקי והטוב הנפשי שלו. זו תחילת הגבורה. זה גם לקום בבוקר בקור ולהזדרז כדי לא לאחר למניין
-         ומה עם "הגבורה המפעלית" הזאת?
-         זה ההמשך של הגבורה. היכולת להוציא אל הפועל את הרצונות האלוקיים במציאות. זה יכול להיות להקים ארגון צדקה, להקים ישיבה, ללחום למען קדושת השבת בקיצור להתמסר להתגברות על המכשולים שמפריעים לטוב האלוקי שבתורה להופיע. זה כולל את כל מה שאנו עושים כדי שהתורה תופיע במלוא עוזה בחיים. זה מגיע גם לגבורה הלוחמנית מול אויב לכבוש את הארץ שלנו ועזרת ישראל מיד צר.
-         לפי דבריך הגבורה זה מושג רחב מאוד
-         נכון, הגבורה היא המידה היסודית שעל פיה החסד יכול להופיע במציאות, וגם לפי הקבלה, ללא גבורה לא יכול החסד להשפיע את אורו במציאות.
-         מה הכוונה?
-         תראה, אני לא מבין בקבלה, אבל ראיתי באיזה ספר שמידת הגבורה של הקדוש-ברוך-הוא היא זאת שמאפשרת לחסד שלו לפעול.
-         איך?
-         לפעמים כדי לתת צריך לצמצם, והנתינה ממש תלויה ביכולת לקמוץ ולהחליש. אם אתה רוצה למלא כוס מים אתה לא יכול לפתוח את הזרנוק של מכבי האש לכיוון הכוס. אתה מבין צריך למצוא צינורות קטנים יותר, לצמצם את הנפח
-         ומה הנמשל?
-         הגבורה של הקדוש-ברוך-הוא זה כאשר הוא מצמצם את הטוב האינסופי שלו כדי שמשהו יגיע ויחיה את העולם ומלואו. יש שאמרו שהוא כביכול מתגבר על יצרו להיטיב, כדי שהטוב יוכל להגיע לבריאה.
-         לפי כל מה שאמרת, הגבורה זה תמיד הכוח שמאפשר לטוב לפעול במציאות.
-         משהו כזה. זה לקיחת האחריות על המציאות על מנת להנחיל בה את הטוב. לפעמים על ידי כבישת הכוחות הרעים ולפעמים על ידי כבישת הכוחות הטובים, כמו ברחמים, כפי שנאמר: "כל שנעשה רחמן על האכזרים לסוף נעשה אכזר על הרחמנים". צריך לפעמים להתגבר על הרחמים.
-         בקיצור, הגיבור זה האדם שאיננו נרתע ומתגבר על כל המכשולים על מנת להיטיב עם הסובב אותו ועם העולם כולו.
 
ליד: זה יכול להיות להקים ארגון צדקה, להקים ישיבה, ללחום למען קדושת השבת בקיצור להתמסר להתגברות על המכשולים שמפריעים לטוב האלוקי שבתורה להופיע

נבנה ע"י מערכת בניית אתרים של yeshiva.org.il                      שאל את הרב | לוח שנה | כניסת שבת  |  יציאת שבת